Okres ciąży i urlopu macierzyńskiego to jedno z największych wyzwań dla kobiet prowadzących własną firmę. Ciążowe L4 uniemożliwia pracę skuteczniej niż gorsze samopoczucie. A rachunki same nie chcą się zapłacić. Jak zatem przetrwać? Jak prowadzić i rozwijać firmę podczas ciąży i macierzyńskiego? Rozmawiam o tym z Kingą Rak, właścicielką Twardej Oprawy.
Własna firma niewątpliwie ma setki zalet. Niezależność, możliwość rozwoju, szeroko pojętą wolność – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zwłaszcza te osoby, którym trudno wpisać się w etatowe ramy i które mają misję zrobienia „czegoś więcej” w życiu. Jednak są takie okresy, kiedy własna działalność może stać się kulą u nogi.
Gdy nie pracujesz – nie zarabiasz. Jak urlop to zawsze bezpłatny. A co w przypadku ciąży? L4? Urlopu macierzyńskiego? Jak utrzymać firmę i ją rozwijać? O tym rozmawiam z moim dzisiejszym gościem – Kingą Rak.
Kinga jest redaktorką naczelną i szefową Twardej Oprawy. Twórczynią autorskich warsztatów oraz kursów dla self-publisherów i osób chcących publikować w tradycyjnym wydawnictwie. Coach, redaktorka, krytyczka literacka, nauczycielka akademicka, szkoleniowiec. Autorka pracy doktorskiej poświęconej self-publishingowi.
Na rynku książki pracuje od 2011 roku. Przeprowadziła przez proces wydawniczy ponad setkę autorów, zawsze skupiając się na ich potrzebach oraz osobistym celu. Współpracowała m.in. z Wydaje.pl, wydawnictwami Otwartym, Helion, OSM, Ridero oraz z dziesiątkami niezależnych pisarzy. W Twardej Oprawie realizuje najbardziej szalone pomysły, których celem jest kompleksowe wsparcie debiutantek: merytoryczne, redakcyjne i mindesetowe.
Poniżej znajdziesz tylko niektóre pytania, które zadałam Kindze. Jak zawsze nasza rozmowa poszybowała w rozmaitych kierunkach 🙂
- Jesteś po polonistyce. Zamiast pracy na uczelni czy w szkole postanowiłaś założyć firmę. Skąd wziął się pomysł na taką, a nie inną działalność?
- Czym dokładnie zajmuje się Twarda Oprawa?
- Dlaczego właśnie self-publishing?
- Opowiedz nam, jak rozwijała się Twarda Oprawa.
- Kilka miesięcy temu urodziłaś synka, czy nie miałaś obaw, że wszystko zmieni się wówczas w Twojej firmie?
- Jak sobie radzisz z godzeniem roli mamy i właścicielki firmy. Co jest najtrudniejsze?
- Kilka dni temu zapowiedziałyśmy „fuzję” – nie bałaś się tej decyzji? 😉
- Co sprawiło, że zdecydowałaś się na taki krok?
- Jedna rada, jaką dałabyś sobie samej z przeszłości…
Chcesz poznać Kingę bliżej? Porozmawiać o wydaniu własnej książki? Tutaj możesz ją znaleźć:
W ramach cyklu „Jak ona to robi” ukazały się do tej pory następujące odcinki:
- Pasja czy dzieci, co bardziej wpływa na naszą produktywność? Wywiad z Igą Białaszczyk.
- Czy łatwo jest porzucić etat? Wywiad z Agnieszką Papaj-Żołyńską.
- Czy etat ogranicza osoby kreatywne? Wywiad z Kaśką Żbikowską.
- Kobieta na rynku pracy. Czy freelancerka powinna przejmować się PR-em? Wywiad z Kingą Fromlewicz.
- Jak skutecznie prowadzić firmę. Wywiad z Ewą Popielarz.
- Jak prowadzić firmę w zgodzie z samą sobą. Wywiad z Emilią Wojciechowską.
- Jak wirtualna asystentka może rozwijać swoją działalność. Wywiad z Agnieszką Kowalską.
- Jak ogarnąć papierologię w biznesie. Wywiad z Malwiną Angerman-Kowalską.
- Jak wycisnąć z biznesowego życia esencję i mieć czas na prywatne projekty. Wywiad z Iwoną Przybojewską.
- Od wirtualnej asystentki do własnej książki. Jak znaleźć swoją niszę? Wywiad z Agnieszką Papaj-Żołyńską.
- Własna firma po 19 latach pracy na etacie – wywiad z Anetą Łacwik
Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię praca Wirtualnej Asystentki, praca na freelansie, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:
Polub mój fanpage na FB
Obserwuj mój profil na Instagramie
Bardzo polecam Ci też moje podcasty: Co we freelansie piszczy, Jak dobrze zacząć oraz Freelance bez cenzury.
Zawsze też możesz do mnie napisać, jeśli masz jakieś pytanie >> KLIKAJĄC TUTAJ
Karolina
[…] Jak rozwijać firmę w ciąży i na macierzyńskim – wywiad z Kingą Rak […]