WIRTUALNA ASYSTENTKA – NIE DLA CIEBIE
SPRAWDŹ, CZY STAĆ CIĘ NA ZATRUDNIENIE WIRTUALNEGO WSPARCIA
Wirtualna Asystentka nie jest opcją dla każdego. Chociaż zatrudnienie tego rodzaju wsparcia stało się w ostatnich miesiącach bardzo popularne, nie każdy powinien podejmować współpracę z Wirtualną Asystentką. Czasem chodzi o pieniądze, czasem problem leży znacznie głębiej. Sprawdź, czy Wirtualna Asystentka jest formą wsparcia, którą w Twoim przypadku warto rozważyć.
Jeśli wolisz opcję słuchaną, znajdziesz ją tutaj:
Wirtualna Asystentka to osoba, która zdalnie (czyli z dowolnego miejsca na świecie) wspiera firmy, przedsiębiorców, jednoosobowe działalności gospodarcze, fundacje czy stowarzyszenia. Jeśli chodzi o miejsce zatrudnienia — praktycznie nie ma tu ograniczeń. Są natomiast takie, które sprawiają, że opcja ta staje się nie dla Ciebie.
Zatrudnienie Wirtualnej Asystentki stało się pewnego rodzaju modą. Z jednej strony to bardzo cieszy, ponieważ po pierwsze wiele osób może nareszcie realizować się tak, jak chce i lubi. Po drugie widać wyraźnie, że rośnie świadomość przedsiębiorców. Jeszcze kilka miesięcy temu wiele osób na słowa „Wirtualna Asystentka” pytało, czy ta praca ma to coś wspólnego z Siri. Po trzecie widać wyraźnie, jak świat idzie w kierunku outsourcingu, zmienia się sposób zarządzania firmami, powoli przechodzimy na pracę zdalną w niemal 100%. Moim zdaniem ta tendencja będzie nadal rosła.
KIEDY NIE POWINIENEŚ ZATRUDNIAĆ WIRTUALNEJ ASYSTENTKI
Jest jednak druga strona tego medalu. Mimo coraz większej świadomości moim zdaniem nie każdy powinien Wirtualną Asystentkę zatrudniać. Z co najmniej kilku powodów. Nie zrozum mnie źle, jestem całym sercem za delegowaniem zadań. W końcu sama z tego żyję, takiego sposobu życia uczę. I dokładnie dlatego wiem, że nie jest to opcja dla każdego.
Kiedy nie powinieneś zatrudniać Wirtualnej Asystentki?
-
Gdy nie jesteś na to gotowy
Kiedy na myśl o delegowaniu zadań, o tym, że miałbyś oddać jakiś zakres swojej pracy innym osobom, wypuścić tę kontrolę, przechodzą Cię dreszcze. Oznacza to ni mniej ni więcej, że prawdopodobnie ta opcja nie jest jeszcze dla Ciebie. Jeśli chcesz się przekonać, jaka jest Twoja gotowość, zapraszam Cię do posłuchania pierwszego odcinka podcastu z serii dla przedsiębiorców „Jak dobrze zacząć”.
-
Gdy jesteś na początku swojej drogi
O ile nie masz nieograniczonych funduszy na rozwój swojej działalności (a to zdarza się bardzo rzadko), to raczej nie powinieneś w początkowym okresie prowadzenia firmy myśleć o tego rodzaju inwestycji. Możesz oddelegować to, co najpilniejsze (np. księgowość, czy stworzenie strony www), ale prawdopodobnie zatrudnienie Wirtualnej Asystentki nie będzie Twoim priorytetem. Głównie ze względu — nie ma co się oszukiwać — na koszty. Dlaczego? Wyjaśniam w kolejnym punkcie.
-
Gdy nie masz na to funduszy
Wirtualna Asystentka nie jest najtańszą opcją na zatrudnienie wsparcia do swojej firmy, choć dzięki niej jesteś w stanie sporo oszczędzić. W mojej najnowszej książce Don’t stop me now. Czyli zrobiłam biznes i co dalej? krok po kroku pokazuję, jak zacząć zatrudniać Wirtualne Asystentki oraz jak policzyć, czy Cię na tę opcję stać.
Wirtualna Asystentka nie jest bowiem najtańszą opcją i zdecydowanie nie każdego na nią stać. Natomiast jest fantastycznym rozwiązaniem, jeśli marzysz o ty, by Twoja firma rozwinęła skrzydła, stała się bardziej rozpoznawalna na rynku i by ludzie kojarzyli Cię z branżą.
Godzina pracy Wirtualnej Asystentki kosztuje od 40 do 200, a nawet czasem więcej złotych netto. Jedni złapią się w tej chwili za głowę i pomyślą, że się tym WA w tyłkach poprzewracało. Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą, zrozumiesz.
Wirtualne Asystentki to specjalistki. Doświadczone graczki na rynku. Dzięki nim Ty zarabiasz więcej, ponieważ możesz skupić się na tej najbardziej efektywnej formie robienia biznesu. Dlatego jeśli myślisz, że zatrudnisz WA za 20 złotych… pomyśl jeszcze raz ;).
Jesteś przedsiębiorcą. Jak długo musisz pracować, by zarobić na ZUS, opłaty, utrzymanie, takie zwykłe przeżycie, wiesz, bez szaleństw typu urlop. Mieszkanie, transport, zakupy raz na tydzień w skrzydlatym sklepie… A gdyby Twoja stawka godzinowa wynosiła 2o złotych netto (od tego trzeba jeszcze odprowadzić podatek, więc na rękę zarabiasz mniej!)? Ile godzin musiałbyś wtedy pracować na sam byt?
WIRTUALNA ASYSTENTKA JEST INWESTYCJĄ
Wirtualna Asystentka to też przedsiębiorca jak Ty. I to nie byle jaki przedsiębiorca. Najlepsze WA to świetnie wykształcone osoby. Często znają po kilka języków obcych (minimum jeden!), mają ukończonych kilka fakultetów, wdrożonych w życie wiedzę z dziesiątek kursów. Są bardzo świadome wartości inwestowania w wiedzę, dlatego nie żałują na to pieniędzy.
Zatrudniając Wirtualną Asystentkę, zyskujesz partnera, mającego umiejętności, których Tobie brakuje. Umówmy się, nie możesz znać się na wszystkim ;). To specjalista, dzięki któremu Twoja firma się rozwija, Ty zarabiasz coraz więcej, oferujesz coraz lepsze usługi, błyszczysz na rynku. Czy to nie brzmi dobrze?
Wirtualna Asystentka jest dobrem luksusowym Twojej firmy – Twoim partnerem w rozwoju!
Jej usługi nie mogą kosztować tyle co nic, gdyż nie mogłaby zagwarantować Ci jakości swojej pracy. Wirtualna Asystentka jest inwestycją! Inwestuj więc w tę najlepszą i nie oszczędzaj na niej, a przekonasz się, że ta inwestycja zwróci Ci się z nawiązką.
Zastanawiasz się nad zatrudnieniem Wirtualnej Asystentki? W tych podcastach znajdziesz informacje, jak się do tego zabrać:
W czym może mi pomóc Wirtualna Asystentka.
Jak zatrudnić Wirtualną Asystentkę krok po kroku.
Jak nauczyć się delegować zadania.
Jeśli natomiast chciałbyś dowiedzieć się więcej, napisz do mnie.
Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię praca Wirtualnej Asystentki, praca na freelansie, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:
Polub mój fanpage na FB
Obserwuj mój profil na Instagramie
Zawsze też możesz do mnie napisać, jeśli masz jakieś pytanie >> KLIKAJĄC TUTAJ
Karolina
[…] to może oznaczać dwie rzeczy. Po pierwsze, że Ty jako przedsiębiorca, lub Twój klient nie jesteście jeszcze gotowi na delegowanie zadań. Albo że Ty i Twoja asystentka (lub Ty i Twój klient) po prostu nie jesteście dla siebie […]