OSZCZĘDŹ, ZATRUDNIAJĄC WIRTUALNĄ ASYSTENTKĘ

Kilka dni temu zadzwonił do mnie znajomy z pytaniem, czy powinien w swojej firmie zatrudnić Wirtualną Asystentkę. Tak naprawdę myślał o zatrudnieniu asystentki na etat, ale po przeanalizowaniu sytuacji swojej firmy, doszedł do wniosku, że to jeszcze nie jest ten moment. Potrzebuje jednak wsparcia i Wirtualna Asystentka wydawała się mu całkiem sensownym rozwiązaniem. Tylko dlaczego wszystkie WA mają tak wysokie stawki godzinowe? Przecież żaden pracownik etatowy na stanowisku asystenckim tyle nie zarabia. Przekonanie go, że podjęcie współpracy z Wirtualną Asystentką to oszczędność dla jego firmy nie zajęło mi wiele czasu. Argumenty za tym rozwiązaniem stoją bowiem bardzo solidne.

Jeżeli wolisz słuchać niż czytać, odcinek znajdziesz tutaj:

Jeśli zastanawiasz się nad współpracą z osobą, która docelowo będzie Twoją prawą ręką i będzie Cię wspierać w działaniach online i offline, pomyśl o Wirtualnej Asystentce. Zalet takiego rozwiązania jest naprawdę sporo, choć wiele osób ma na początku wątpliwości. Dość często spotykam się z argumentami takimi jak: nie będę wiedział, co moja asystentka robi, jak mam kontrolować jej czas pracy, skąd mam wiedzieć, czy w zadeklarowanych godzinach rzeczywiście wykonuje tę pracę, którą jej zleciłem. Wszystkie te obawy wynikają z faktu, że zawód Wirtualnej Asystentki jest w Polsce stosunkowo młody i część przedsiębiorców nie jest jeszcze przekonana do takiego rozwiązania. Tak naprawdę jednak oszczędzasz, pracując z Wirtualną Asystentką. Ci, którzy mieli już okazję spróbować tej formy współpracy, doceniają zalety. Poza tym zastanów się: czy zlecając prace grafikowi, informatykowi, oddelegowując swoje sprawy księgowej, również masz takie obiekcje? Nie. No właśnie :).

Dlaczego współpraca z Wirtualną Asystentką jest opłacalna

oszczędzasz pracując z wirtualną asystentką

Podejmując decyzję o zatrudnieniu wsparcia online, zyskujesz partnera, który pomoże Ci rozwinąć skrzydła w biznesie. Możesz mu zlecić lub oddelegować te zadania, które zabierają Ci najwięcej czasu, są rutynowe, automatyczne lub których po prostu nie lubisz. Podczas gdy Twoja asystentka znakomicie sobie z nimi radzi, Ty zajmujesz się zdobywaniem nowych klientów, kreowaniem i realizacją pomysłów na rozwój swojej firmy. Robisz wszystko to, co sprawia Ci przyjemność i daje realne finansowe i wizerunkowe korzyści.

Oszczędzasz w ten sposób nie tylko czas, który musiałbyś przeznaczyć na samodzielne realizowanie wielu zadań, ale również energię, którą one pochłaniają. Ktoś mógłby jednak powiedzieć, że dokładnie to samo osiągniesz, zatrudniając pracownika etatowego. I tak, i nie. Dlaczego nie? Już tłumaczę 🙂

Większość Wirtualnych Asystentek, które znam i które działają w branży od dłuższego czasu to osoby niesamowicie kreatywne, posiadające nie tylko wiedzę, ale też bardzo duże doświadczenie  w swoim zawodzie. Bardzo często mają sporą wiedzę w wielu dziedzinach oraz – co z Twojego punktu widzenia może okazać się istotne – często pracują w zespołach. Zlecając więc zadanie Wirtualnej Asystentce, masz pewność, że jeśli nie będzie w stanie go zrealizować samodzielnie, znajdzie dla Ciebie inne rozwiązanie, poleci Ci kogoś do współpracy lub wskaże możliwości, o których sam mógłbyś nie pomyśleć. Nadal nie jesteś przekonany? Zobaczmy więc:

Na czym konkretnie oszczędzasz, pracując z Wirtualną Asystentką

wirtualna asystentka prettywelldone

Wspominałam już o oszczędności czasu, prawda? Współpraca z osobą pracującej zdalnie to również oszczędność kosztów, które musiałbyś przeznaczyć na stworzenie stanowiska pracy, zapewnienie swojej asystentce narzędzi niezbędnych do realizacji zadań, a nawet oszczędność miejsca – nie musisz wstawiać do biura dodatkowego biurka. To rozwiązanie doceniają zwłaszcza osoby prowadzące jednoosobowe działalności i nieposiadające stacjonarnego biura. Weź też pod uwagę, że większość Wirtualnych Asystentek to również przedsiębiorcy. Co to oznacza? To, że nie musisz się martwić o zapewnienie im niezbędnego minimum do pracy. Tak naprawdę podejmujesz współpracę z podwykonawcą gotowym przystąpić do działania w momencie zawarcia umowy. Nie płacisz za niego składek ZUS, nie ma papierologii. WA wystawia Ci po prostu fakturę, która też stanowi docelowo dodatkową oszczędność dla Twojej firmy. Oznacza to dla Ciebie tyle, że usługi WA są Twoim kosztem w firmie. Możesz więc liczyć na kolejne bonusy – obniżenie podatku dochodowego (oraz VAT-u, jeśli Twoja WA jest vatowcem).

Dlaczego stawki Wirtualnych Asystentek są takie wysokie?

chcesz pracować jako wirtualna asystentka

Spotkałam się ostatnio z argumentem, że żadna asystentka, zatrudniona na etat, nie ma takiej stawki godzinowej jak asystentka wirtualna. Pomijając już fakt, iż nie do końca jest to prawda, ponieważ osobiście znam asystentki, które zarabiają tyle samo lub więcej, weź pod uwagę, że nie zatrudniasz Wirtualnej Asystentki na pełen etat. Nie płacisz jej za pracę 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Chyba że masz jej usługi na wyłączność, ale jest to zupełnie inna sytuacja.

Większość Wirtualnych Asystentek oferuje swoim klientom pakiety godzinowe. Co to oznacza? Płacisz za realny czas, jaki asystentka spędza nad wykonaniem zadania dla Ciebie. Nie za picie kawy, pogaduchy z kolegami z pracy, czy przeglądanie internetów. Czas, który WA spędza nad zadaniem, jest mierzalny. Ba, są narzędzia, które pozwolą Ci monitorować jej pracę w realu. Tylko po co? WA to Twoja prawa ręka. Głupio jest nie mieć zaufania do osoby, która w biznesie jest Ci często bliższa niż partner w życiu, prawda? Uwierz, żadna z WA nie ma na celu naciągania Cię na czas pracy. Co więcej, jestem w 100% pewna, że większość asystentek daje z siebie więcej, niż realnie wycenia. No i bardzo często mają tylu klientów, że im samym zależy na optymalizacji czasu pracy 😉

Jak widzisz, istnieje kilka naprawdę silnych argumentów za tym, by rozważyć podjęcie współpracy z Wirtualną Asystentką.

Który z nich (lub może jakiś, którego nie wymieniłam) przekonał Cię najbardziej?


Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię praca Wirtualnej Asystentki, praca na freelansie, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:

Polub mój fanpage na FB

Obserwuj mój profil na Instagramie

I na LinkedIn też 

Zawsze też możesz do mnie napisać, jeśli masz jakieś pytanie >> KLIKAJĄC TUTAJ

Karolina