Odkąd zaczęłam prowadzić firmę online, trzymam się kilku zasad. Jedna z nich dotyczy nierobienia rzeczy, które nie dają żadnych efektów. Te efekty mogą oczywiście być przeróżne i opowiem Ci o nich w tym odcinku. Jeśli jednak nie ma ich wcale, wiem, że czas na porządki. Zastanawiasz się, czy i u Ciebie nie warto by nieco poodkurzać? Sprawdź i odpowiedz sobie na 5 bardzo ważnych pytań. Wyposażona w środki do sprzątania? To jedziemy.

Prowadzę firmę z kilku powodów. Najbardziej przyziemny to oczywiście finanse. Ale gdyby chodziło tylko o nie, mogłabym iść do jakiejkolwiek pracy i też zarabiać. Podejrzewam, że z obecnym stanem wiedzy i doświadczenia całkiem nieźle. 

Jeśli wolisz słuchać niż czytać:

Jak widzisz jednak ani mi w głowie porzucanie przedsiębiorczego życia, bo cenię w prowadzeniu własnej firmy jeszcze kilka innych wartości. Opowiadałam o nich zresztą w 200 odcinku, mierząc się z hitami i kitami biznesu usługowego online. Naczelną wartością, którą daje mi własna firma, jest wolność – dlatego też od wielu miesięcy staram się odrzucać wszystko, co szkodliwe, frustrujące i wyczerpujące w biznesie. A z tym z kolei wiążą się porządki, o których mówiłam na samym początku.

Uważam bowiem, że prowadzenie firmy bez refleksji, przyglądania się jej, analizowania rynku, konkurencji, usług, możliwości inwestycji jest… bez sensu. To już lepiej iść na etat. Tam też będziesz robić swoją robotę, będziesz w niej świetna i będą Ci za to płacić. Przedsiębiorczość to jednak coś więcej niż tylko praca, zarobki, projekty. To styl życia, możliwość kształtowania własnej przyszłości, budowania czegoś, co będzie miało wpływ na życie innych. Tak ją postrzegam. Ty możesz patrzeć na swoją firmę oczywiście zupełnie inaczej, ale skoro słuchasz tego odcinka, pewnie chcesz poznać mój punkt widzenia.

KIEDY PRZYCHODZI CZAS NA PORZĄDKI W BIZNESIE

Kilka razy w roku siadam więc do takiej analizy i zadaję sobie 5 pytań, o których chciałabym Ci teraz opowiedzieć. Odpowiedzi na nie pokazują wyraźnie, który obszar działalności wymaga modyfikacji (jeśli w ogóle). 

Jesteśmy w świetnym momencie roku, by zrobić sobie takie podsumowanie. Jeśli więc chcesz zastosować moją metodę, weź kartkę, długopis i zastanów się nad następującymi kwestiami.

 

#1 Czy Twój biznes działa tak, jak go sobie zaplanowałaś?

Czy jesteś zadowolona z tego, co robisz. Czy dokładnie takie były Twoje wyobrażenia na temat prowadzenia firmy. Jeśli tak – super. Być może nie musisz nic zmieniać i przejdź wtedy od razu do pytania drugiego. 

Jeśli jednak nie, zapisz sobie, co wygląda inaczej. Jakie były Twoje wyobrażenia. Gdzie się rozminęły z rzeczywistością.

 

#2 Czy zarabiam tyle, ile chcę / potrzebuję

Drugie pytanie dotyczy obszaru finansów i jest mega ważne. Jeśli pieniądze się nie zgadzają, żadna firma nie będzie Ci dawać satysfakcji. Chyba że będzie to Twoje dodatkowe źródło dochodów, ale wtedy masz bardziej hobby niż firmę.

Czy zatem jesteś w stanie utrzymać się z tego, co aktualnie robisz? Czy wystarcza Ci tylko na życie, czy może jesteś w stanie odłożyć pieniądze / zainwestować. Wiem, że w czasach kryzysu i wysokiej inflacji jest to trudne, ale nie niemożliwe. 

Krótko mówiąc, odpowiedz sobie na pytanie, czy hajs się zgadza.

 

#3 Czy pracujesz z osobami, z którymi kontakt daje Ci frajdę i satysfakcję

I tu mam na myśli zarówno klientów, jak i Twoich podwykonawców/współpracowników. O tym, jak ważny w pracy jest czynnik ludzki, również opowiadałam w 200 odcinku podcastu. Jeśli go nie słuchałaś, gorąco polecam. Jeśli słuchałaś, możesz na szybko wrócić do notatek, które znajdziesz na mojej stronie.

Ludzie mogą Cię uskrzydlać, pchać do przodu, podnosić na duchu, dawać inspirację, ale mogą też dołować, frustrować i powodować, że przestajesz być twórcza i kreatywna. Takich unikaj za wszelką cenę. 

Odkąd prowadzę firmę, miałam do czynienia z wieloma klientami. Z niektórymi przyjaźnię się do dziś. Od innych odcięłam się grubą kreską – nie bez powodu. Dlatego jeśli czujesz, że masz w swoim otoczeniu takie osoby, odpuść kontakty z nimi. 

To Twoja firma i ma dawać Ci satysfakcję. Najgorsze, co może Cię spotkać, to budzenie się po nocy w stresie, bo ktoś wysysa z Ciebie energię i Cię dołuje.

 

#4 Czy się rozwijasz?

Czwarte pytanie, które sobie zadaję, dotyczy rozwoju. Czy się rozwijam. Czy podnoszę kwalifikacje. Czy moja firma się rozwija. Czy jest obszar, z którego wiedzę chciałabym zgłębić (zazwyczaj jest, co tu kryć).

Nie wyobrażam sobie przedsiębiorcy, który stoi ze swoją wiedzą i rozwojem w miejscu. Serio. Nawet jeśli robisz maleńkie kroki do przodu, rób je. I zrób wszystko, by poszerzać wiedzę i umiejętności. To Twoje złoto, Twój zasób, Twój skarbiec, do którego będziesz sięgać w trudnych czasach.

 

#5 Czy chcę coś zmienić

I ostatnia kwestia. Czy siedząc i zastanawiając się nad swoim życiem i biznesem, myślisz o tym, by coś zmienić? Czy jest coś, co chciałabyś ulepszyć, zweryfikować, przeplanować.

Jeśli tak, po prostu to zrób.

 

PODSUMOWANIE

Na koniec chciałabym powiedzieć Ci jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Głęboko wierzę, że jeśli tylko chcesz, możesz w życiu osiągnąć wiele. Być może nie dokładnie tak, jak sobie to zaplanowałaś. Być może nie dokładnie w takim zakresie. Ale patrząc wstecz, mam dowody na to, że każde marzenie, każde życzenie, które wypowiedziałam na głos, spełniło się (nawet to o walce na bokserskim ringu – mimo iż jestem za stara na boks zawodowy, za stara na boks amatorski, znalazłam sposób, by zawalczyć w blasku reflektorów).

I nie, nie jestem tak oderwana od rzeczywistości, by wierzyć w to, że wystarczy pomyśleć. I że wystarczy chcieć. Nie wystarczy. Bo trzeba jeszcze na to pracować, szukać możliwości, rozwiązań, próbować, zmieniać, testować. I przede wszystkim działać!

Dlatego mam dziś dla Ciebie zaproszenie. Jeśli w ostatnim roku zdarzyło Ci się pomyśleć, że to wszystko bez sensu. Że planujesz, masz cel, próbujesz działać i to wszystko nie daje rezultatu, zapraszam Cię na webinar.

W tym roku życie zagrało z nami w fakap-bingo tak wiele razy, że mogłaś w ten sposób pomyśleć. Ja jednak chciałabym Ci pokazać, że da się prowadzić firmę w kryzysie i mieć z tego satysfakcję. Że czasem trzeba wywrócić wszystko do góry nogami, by zwiększyć dochody i zacząć pracę z klientami premium.

Webinar poprowadzę dokładnie za tydzień, 23 listopada o godzinie 20:30. Jest bezpłatny, ale jak zawsze trzeba się na niego zapisać. TU możesz się zapisać.

Zapraszam Cię na niego gorąco. Podzielę się z Tobą moimi przetestowanymi sposobami na prowadzenie firmy w kryzysie z lekkością i satysfakcją.

Wierzę, że to dla Ciebie ważne, więc do zobaczenia!

PS A dla osób, które będą na webinarze na żywo, mam niespodziankę, która nie tylko Ci się przyda, ale też mam nadzieję, rozbawi. 

 


Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię freelance, zamiana etatu na własną działalność, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:

Odwiedź moją stronę www.karolinabrzuchalska.pl.

Polub mój fanpage na FB.

Obserwuj mój profil na Instagramie.

I na LinkedIn.

Bardzo polecam Ci też moje podcasty: Co we freelansie piszczy, Jak dobrze zacząć oraz Freelance bez cenzury.

Jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz też do mnie napisać >> KLIKAJĄC TUTAJ

Karolina