Początek roku. Wszyscy dookoła robią plany, wyznaczają cele i marzenia, a Ty czujesz, że stoisz w miejscu? Chcesz coś zmienić, masz tysiące pomysłów, ale nie wiesz, który wybrać? Opowiem Ci pewną historię, którą rzadko chwalę się w mediach społecznościowych. Historię, która pomoże Ci zdecydować, jaką ścieżką chcesz pójść. Przygotowałam też dla Ciebie specjalną niespodziankę.
Jeśli wolisz wersję do słuchania, znajdziesz ją tutaj:
W nowym roku dużo mówi się o planach. Wiele osób przygotowuje długie podsumowania i publikuje je w mediach społecznościowych. Takie refleksje są ważne, ponieważ pokazują nam, ile osiągnęliśmy przez ten rok, co się zmieniło i czy zrealizowaliśmy nasze plany.
Oprócz podsumowań zaczynamy też przygotowywać strategię na kolejne miesiące. Tak jesteśmy nauczeni. Początek roku kojarzy nam się właśnie z nowymi marzeniami, projektami, które chcemy zaplanować.
Doceniaj to, co osiągnęłaś
W poprzednim odcinku podcastu „Co we freelansie piszczy” opowiadałam o tym, jak wyglądała moja przygoda z podcastowaniem. Gdybyś wysłuchała pierwszego nagrania, które opublikowałam dokładnie rok temu, na pewno dostrzegłabyś, jak długą drogę przeszłam w ciągu tych kilkunastu miesięcy. Ile wysiłku włożyłam w to, żeby mówić swobodnie, nie czytać z kartki, a notatki przygotowywać jedynie w punktach.
Dlatego jeżeli czujesz się przytłoczona tym, że wszyscy dookoła wpadli w szał planowania, że ich cele są ambitne a podsumowania bogate i pełne optymizmu, zatrzymaj się. Przyjrzyj się sobie sprzed roku. Gdzie byłaś w styczniu 2019? Wróć do tego czasu i zobacz, jak wyglądały Twoje działania w tamtym okresie. Jestem przekonana, że zauważysz ogromny postęp.
Moja lista projektów do zrealizowania na ten rok ma ponad 20 punktów. I doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie jestem w stanie zrealizować ich w ciągu dwunastu miesięcy. I jeżeli jesteś w podobnej sytuacji, przeczytaj historię, którą chciałabym Ci dzisiaj opowiedzieć. Myślę, że jest to wartościowa opowieść dla każdego, kto kiedyś zaczynał albo właśnie w tej chwili stoi na początku drogi.
Znajdź swoją biznesową ścieżkę
Pomysł, by coś zmienić w moim życiu zawodowym, przychodził mi do głowy wielokrotnie. Od początku swojej „kariery” pracowałam w mniejszych lub większych firmach i w większości z nich nie czułam się spełniona.
Co jakiś czas przychodziło mi do głowy, by założyć firmę. Wziąć życie w swoje ręce, zacząć działać na własnych warunkach. Raz nawet to zrobiłam. W 2011 roku. Po dwóch latach, a nawet szybciej z podkulonym ogonem wróciłam na etat, zawieszając działalność na kolejnych pięć lat.
Aż wreszcie zimą 2017 roku stwierdziłam, że tak dłużej być nie może. Głupia nie jestem, skończyłam w końcu dwa kierunki studiów (i to nie tylko dlatego, że to one się skończyły), pierdyliard kursów marketingowych i innych. Doświadczenie mam, coś tam chyba umiem.
Zaczęłam przeszukiwać sieć w poszukiwaniu pomysłu na siebie. I nagle BAM! Jak grom z jasnego nieba wpadł mi w oczy artykuł o pracy zdalnej. Wirtualnej asyście konkretnie. Powiedzieć, że moje serce wywinęło orła, to jak nie powiedzieć nic. Ono wraz z rozumem pod rękę tańcowało po całym moim ciele skocznego kankana. To było TO!
Pierwsza rzecz, jaką postanowiłam zrobić – pomna lekcji z pierwszym podejściem do działalności – to porządny i rzetelny research. Wszystkiego. Rynku, możliwości, siebie. To, co znalazłam, przerosło moje oczekiwania, a w głowie rodziło się coraz więcej pytań i wątpliwości:
- Jak znaleźć klientów?
- Jak się przebić?
- Czy ja sobie poradzę?
- Jak stworzyć ofertę?
- Czy muszę mieć stronę www?
- Konkurencja jest ogromna, dlaczego ktoś miałby zatrudnić mnie?
- Jak się wyróżnić?
- Jak się tego wszystkiego nauczyć?
- Co muszę umieć?
- Jakie narzędzia muszę znać?
- Czy…
- Jak…
- Dlaczego…
Pytania mnożyły mi się w głowie szybciej niż króliki na wiosnę, a panika narastała. Jednocześnie czułam tak przemożną chęć zmian, że nie wyobrażałam sobie już zejścia z tej ścieżki.
Brzmi to dla Ciebie znajomo? Długie miesiące szukałam rozwiązań, informacji, sposobów na działanie. Uczyłam się jak szalona. Trochę chaotycznie, trochę po omacku. Spałam po kilka godzin na dobę.
Dziś wiem, że można to zrobić na spokojnie. Przejść z etatu na działalność, czy wręcz nawet od tej działalności zacząć. Mam swoje wypracowane metody. Znam narzędzia i sposoby. Mam własną firmę, która z roku na rok przynosi coraz większe dochody, zaufanie klientów, własny zespół. Jestem managerem i wiem, jak zarządzać firmą. Od poczęcia wręcz.
Znajdź przewodnika, z którym szybciej dotrzesz do celu
Jeżeli chcesz dotrzeć do jakiegoś miejsca, nie musisz tego robić samodzielnie. Warto skorzystać ze wsparcia osób, które już tam są. Które wiedzą, czego się spodziewać i na co trzeba być przygotowanym.
Wyobraź sobie, że Twoja droga do wymarzonego celu przypomina podróż do egzotycznych krajów. Jeżeli planujesz wycieczkę do Azji, raczej nie wsiadasz do samolotu z paszportem, błyszczykiem i zapasową parą butów. Bo do takiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować. Zrobić research, poczytać opinie i znaleźć przewodnika, który zna to miejsce jak własną kieszeń.
Podobnie jest z biznesem. Możesz działać na własną rękę i pokonać tę ścieżkę samodzielnie. Ale miej na uwadze, że taka samotna wyprawa może trwać nawet długie lata. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia.
Co może Ci pomóc?
- Książka biznesowa, na przykład taka jak moja, czyli „Rzuciłam pracę i co dalej?„;
- Konsultacje u doświadczonego specjalisty z danej dziedziny;
- Program mentoringowy;
- Kurs online, podczas którego w dowolnie wybranym czasie będziesz zdobywać wiedzę;
- Grupa na Facebooku jak „Blaski i cienie wirtualnej asysty i freelansu„.
Możesz skorzystać z każdej formy, która spełnia Twoje oczekiwania. Ale z przewodnikiem jest znacznie łatwiej.
Dlaczego Ci o tym mówię?
Kiedy zaczynałam pracę w branży wirtualnej asysty, też szukałam wsparcia. Nie wiedziałam, jak zacząć działać, co zrobić, żeby zostać freelancerem, jak utrzymać tę działalność i jak w ogóle sprytnie porzucić etat.
Jeżeli jesteś gotowa do działania, dołącz do mojej grupy i daj się zainspirować! Przekonaj się, że Twoja biznesowa ścieżka do wymarzonego zawodu wcale nie musi być trudna, kamienista i usłana kolcami. Zwłaszcza jeśli pójdziesz z przewodnikiem, który pokaże Ci wszystkie skrytki i tajne przejścia.
Trzymam za Ciebie kciuki!
Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię praca Wirtualnej Asystentki, praca na freelansie, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:
Polub mój fanpage na FB
Obserwuj mój profil na Instagramie
Zawsze też możesz do mnie napisać, jeśli masz jakieś pytanie >> KLIKAJĄC TUTAJ
Karolina
[…] Jak rozwijać swoje kompetencje? […]
[…] poszukują na rynku przedsiębiorcy, jakie umiejętności są dla nich najcenniejsze i w ogóle jak zacząć pracę jako Wirtualna Asystentka. A potem […]