ILE ZARABIA WIRTUALNA ASYSTENTKA JAKO PODWYKONAWCA

Jednym z najczęściej słuchanych podcastów na tym blogu, jest podcast o zarobkach wirtualnych asystentek. Nic w tym dziwnego. Początkujące wirtualne asystentki chcą wiedzieć, jakie są szanse na pracowanie w tym zawodzie na pełen etat i godne zarobki. I o ile „stawka minimalna” za prace asystenckie jest dość jasno określona, o tyle o zarobkach jako podwykonawca mówi się niewiele. Ile zarabia wirtualna asystentka, która pracuje pod skrzydłami innej WA? Przekonajmy się!

Jeśli wolisz wersję słuchaną, zapraszam:

Z jednej rzeczy musisz sobie zdawać sprawę: jako podwykonawca innej wirtualnej asystentki na 99% zarobisz mniej, niż gdybyś miała pracować z klientem samodzielnie. Nie ma w tym nic dziwnego i za chwilę powiem Ci dlaczego. Jednak nie przekreślaj od razu tej opcji. Ma ona swoje wady i zalety.

Zanim jednak zacznę je wymieniać, chciałabym podkreślić, że wpis ten nie dotyczy sytuacji, w której dwie (lub więcej) wirtualne asystentki zakładają spółkę i równo dzielą się kosztami i zyskami. Nie jest to również case zatrudniania specjalistki podwykonawcy do realizacji konkretnych zadań. Będę tu rozważać sytuację, w której mniej doświadczona (choć nie zawsze) wirtualna asystentka decyduje się podjąć współpracę z bardziej doświadczoną koleżanką z branży. I o jej zarobkach jest ten wpis.

Dlaczego jako podwykonawca innej wirtualnej asystentki zarobisz mniej?

Podejmując współpracę jako podwykonawca, musisz liczyć się z niższymi zarobkami. Jest to związane między innymi z faktem, iż:

 • nie poszukujesz aktywnie klientów,
 • nie pozyskujesz klientów do współpracy,
 • nie prowadzisz rozmów handlowych, negocjacji,
 • nie musisz sprzedawać i promować swoich usług,
 • nie masz z klientem podpisanej umowy
 • i ponosisz mniejszą odpowiedzialność, ponieważ Twoje zadania zawsze są kontrolowane przez osobę, która zleca Ci zadania i odpowiada za ich realizację przed klientem.

Twoje zarobki będą zależne od rodzaju wykonywanych zadań, Twoich umiejętności oraz odpowiedzialności za zadania. Biorąc pod uwagę jednak powyższe punkty, jako wirtualna asystentka podwykonawca innej WA raczej nie zarobisz więcej niż 40-60% stawki godzinowej osoby, z którą podpisujesz umowę.

Kogo może zainteresować ta opcja?

Choć 40% stawki godzinowej innej wirtualnej asystentki może wydawać Ci się stawką zbójecką, nie przekreślałabym tej opcji współpracy. Jest to doskonała okazja dla osób, które:

 • dopiero zaczynają,
 • nie lubią sprzedaży, negocjacji i kontaktu z klientem,
 • wolą jedynie wykonywać zadania, a za ich pozyskiwanie niech będzie odpowiedzialny ktoś inny,
 • nie są pewne swoich umiejętności,
 • chcą się sprawdzić.

Wady i zalety podwykonawstwa

Oczywiście takie rozwiązanie ma wady. Do najważniejszych należy naturalnie niższa stawka godzinowa i mniejsze zarobki. Ponadto jako podwykonawca innej wirtualnej asystentki raczej masz mniejszy wpływ na rodzaj zadań, które będziesz wykonywać oraz (to może też być zaleta!) mniejszy lub żaden kontakt z klientem. Niejakim mankamentem mogą być również braki w portfolio, gdyż jedyne referencje, jakie otrzymasz, będą od Twojej zleceniodawczyni.

Mimo tych ewidentnych wad pamiętaj, że pod okiem doświadczonej wirtualnej asystentki, project managerki czy office managerki zdobywasz nie tylko szlify w zawodzie, ale też doświadczenie. Masz na co dzień wsparcie osoby, która w tym zawodzie czuje się już jak ryba w wodzie i może Cię wesprzeć w wykonywanych zadaniach, jeśli masz z nimi problem. Daje to bardzo często komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zanim Twoje zadania trafią przed oblicze klienta, zawsze jest ktoś, kto je sprawdzi, skoryguje i weźmie odpowiedzialność za ich wykonanie.

Podsumowując, być może jako wirtualna asystentka podwykonawca nie zarobisz tyle, co samodzielnie, ale masz nad sobą parasol ochronny w postaci osoby, która Cię wspiera i jest Twoim backupem. A dodatkowo nie musisz aktywnie zdobywać zleceń, bo dba o to ktoś inny, zapewniając Ci grafik godzin.


Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię praca Wirtualnej Asystentki, praca na freelansie, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:

Polub mój fanpage na FB

Obserwuj mój profil na Instagramie

I na LinkedIn też 🙂

Zawsze też możesz do mnie napisać, jeśli masz jakieś pytanie >> KLIKAJĄC TUTAJ

Karolina