Kiedy startujesz w biznesie i zaczynasz prowadzić firmę usługową online, masz do wyboru całe morze narzędzi, miejsc, z których możesz czerpać wiedzę i inspirację, kursów, szkoleń, warsztatów, mentoringu osób, które uczą biznesu od podstaw. Największym problemem jest nie to skąd wziąć informację, ale jak dobrze wybrać źródło. Z każdym rokiem robi się jednak trudniej. Wiele osób uczy, jak wystartować, ale znacznie mniej pokazuje, jak poradzić sobie z późniejszymi wyzwaniami. Jak skalować, czy w ogóle skalować, w którym kierunku się rozwijać? Dziś kilka słów o wyzwaniach kobiet, które od lat prowadzą firmy usługowe online. Posłuchaj!

Dzisiejszy podcast jest tak naprawdę zajawką. Nie da się bowiem w kilku słowach opowiedzieć o temacie, który jest tak szeroki. A od dość dawna obiecałam sobie, że moje podcasty nie będą trwały dłużej niż 20 minut. Tak, żebyś mogła je odsłuchać od razu, nie musiała dzielić na kawałki czy szukać dwóch godzin na przesłuchanie odcinka.

Dlatego ten dzisiejszy również postanowiłam podzielić. Dziś opowiem Ci o tym, o jakiego rodzaju wyzwaniach szefowych dojrzałych biznesów można mówić, a w najbliższych odcinkach spróbujemy znaleźć lekarstwo na bolączki kobiet, które od lat prowadzą biznesy usługowe online.

Mówiąc od lat, nie mam oczywiście na myśli dekady czy półwiecza. Koncentruję się na wyzwaniach osób, które prowadzą firmy usługowe online od mniej więcej dwóch lat w górę. Są aktywne na rynku, osiągnęły już pewien etap stabilizacji biznesowej i zastanawiają się, co zrobić dalej. W takich momentach pojawiają się bowiem problemy, o których często w ogóle nie myślimy w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności.

Jeśli wolisz słuchać niż czytać:

WYZWANIA AKTYWNYCH PRZEDSIĘBIORCZYŃ

Sama pewnie zauważyłaś, że kiedy zakładałaś firmę, Twoje wyzwania koncentrowały się na czymś zupełnie innym niż po kilku miesiącach, a potem kilku latach. Na początku szuka się informacji o tym, jak w ogóle zacząć, jak zdobyć pierwszego klienta, jak go utrzymać, jak się wycenić, jak ułożyć sobie biznes. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w wielu źródłach. Na rynku dostępne są setki, jak nie tysiące kursów online, warsztatów, mentoringów dla osób początkujących. Największym wyzwaniem staje się określenie:

  • czego potrzebuję na początek
  • skąd mam wziąć pieniądze na zdobywanie wiedzy
  • od kogo się uczyć, kto jest wiarygodnym źródłem.

To ostatnie pytanie często – a może nawet znacznie częściej niż te początkujące – zadają sobie też przedsiębiorczynie, które od lat działają w branży. Bo w pewnym momencie oferta wiedzy na rynku drastycznie maleje. Jak zacząć uczy praktycznie każdy (serio takie czasem odnoszę wrażenie – ledwo podziała chwilę online i siup, wypuszcza kurs, jak wystartować w danej branży). Jednak kiedy przychodzi do podjęcia decyzji, co dalej, jaką wybrać strategie dla swojej firmy, jak i czy skalować, jak automatyzować działania, pracować solo czy budować zespół, jak zbudować zespół, jaki model biznesowy wybrać – tutaj zaczynają się schody.

Nie mówiąc o narastających problemach z mindsetem, wieczną zajętością (w końcu budujemy biznes), przebijaniem się na rynku czy odpowiedzialnością za ludzi, których zatrudniamy lub którym podzlecamy zadania.

I to jest ten moment, w którym większość przedsiębiorczyń utyka po raz pierwszy. Rozglądają się po rynku i zastanawiają, co mają zrobić. Czy w ogóle skalować? Na co postawić? Stworzyły prężnie działające firmy usługowe, czy to już czas na własne produkty? Jak w ogóle je stworzyć, jak sprzedawać, a jakim modelu, jakie… Jak widzisz, pytania tylko się mnożą. Mogę ich wymyślać tysiące.

Moja rada w tym zakresie jest od lat niezmienna: ucz się od osoby, na której miejscu chciałabyś być i która do tej pory osiągnęła to, czego Ty sama szukasz dla siebie i swojej firmy.

Chcesz prowadzić firmę, do której klienci pukaliby sami – szukaj kogoś, kto taką prowadzi.

Marzysz o tym, by w końcu pracować mniej i zautomatyzować działania – ucz się od osoby, która pokonała pracoholizm.

Twoim celem jest nie jedna, a dwie lub więcej nóg biznesu – rozejrzyj się po rynku i obserwuj osoby, które są multiprzedsiębiorczyniami. 

W zasadzie w żadnym z tych punktów nie musisz daleko szukać, właśnie znalazłaś i słuchasz mojego podcastu.

Z CZYM AKTYWNE PRZEDSIĘBIORCZYNIE MIERZĄ SIĘ NA CO DZIEŃ?

Skoro już wiemy, że ofert rozwoju dla osób, które już działają aktywnie, jest nieco mniej niż dla początkujących przedsiębiorczyń (albo trudniej o prawdziwego mentora), przyjrzyjmy się wyzwaniom, z którymi przychodzi nam się mierzyć. 

Jedną z nich na pewno jest mindset. Sama jestem zresztą przykładem, że wcale nie jest tutaj tak łatwo.

Jakiś czas temu szukałam dla siebie trenera mentalnego. Miałam bardzo sprecyzowane wymagania, konkretne, klarowne. I wiesz co? Nie znalazłam nikogo w swoim otoczeniu, kto by je spełniał. Ostatecznie zainwestowałam w program australijskiej mentorki. Czasem bywa i tak.

Ta strona mentalna to jest jedno z większych wyzwań. Firma zaczyna się bowiem w głowie, więc dobrze jest mieć tam poukładane. Prawda jest jednak taka, że na samym początku prowadzenia firmy wcale o tym nie myślimy. Ten temat wybija na pierwszy plan znacznie później, kiedy podstawy już są ogarnięte.

Jakie pytania zadają sobie i swoim mentorkom (w tym mi) aktywne przedsiębiorczynie? Oto kilka przykładów:

  • Jak dalej rozwijać firmę?
  • Robić to solo czy z zespołem?
  • A może poszukać wspólnika/wspólniczki?
  • Jak skalować i czy w ogóle warto?
  • Jak zwiększać dochody / czy potrzebuję więcej dochodów?
  • Jak się wymiksować z biznesu?
  • Jak automatyzować działania, by nie pracować 24 h/dobę?
  • Skąd czerpać wiedzę?
  • Jak pokonać samotność lidera?
  • Jak zmierzyć się z samotnością przedsiębiorczyni?

Tych pytań ponownie rodzi się całe mnóstwo, a im dalej w las, tym ich więcej.

W kolejnych odcinkach opowiem Ci, jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać wsparcia i jakie masz opcje działania.

PODSUMOWANIE

Na początku prowadzenia firmy skupiasz się na tym, by dobrze wystartować. Znaleźć klientów, zdobyć zlecenia, zarabiać. Potem zaczynasz budować markę i pojawiają się schody. A im bardziej jesteś zaawansowana w biznesie, tym więcej pytań rodzi się w Twojej głowie. 

Tym podcastem otwieram nową serię dla aktywnych szefowych biznesu. Jeśli to Ty, do usłyszenia za tydzień!

 


Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię freelance, zamiana etatu na własną działalność, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:

Odwiedź moją stronę www.karolinabrzuchalska.pl.

Polub mój fanpage na FB.

Obserwuj mój profil na Instagramie.

I na LinkedIn.

Bardzo polecam Ci też moje podcasty: Co we freelansie piszczy, Jak dobrze zacząć oraz Freelance bez cenzury.

Jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz też do mnie napisać >> KLIKAJĄC TUTAJ

Karolina