Mówi się, że jesteśmy wypadkową 5 osób, z którymi przebywamy najczęściej. Zanim posłuchasz dalszego ciągu tego podcastu, zrób na chwilę pauzę i zastanów się, kto Cię otacza. Z kim najczęściej przebywasz. Jakiego rodzaju są to osoby. Czy Cię inspirują, czy bardziej ciągną w dół. Czy szanują innych, czy raczej nimi pogardzają. Czy się dzięki nim rozwijasz… A teraz posłuchaj, dlaczego to ważne.

Ludzie, którzy myślą negatywnie, mogą wpływać na Ciebie tak samo destrukcyjnie, jak zbyt wiele złych myśli. Jeśli wciąż otaczasz się osobami, które bardziej roztrząsają problemy, niż skupiają się na ich rozwiązaniu, bardzo prawdopodobne, że po jakimś czasie będziesz myślała w ten sam sposób. Jak temu zaradzić? Sprawdź…

Wolisz słuchać niż czytać? Zapraszam!

Kilka lat temu pracowałam w pewnej firmie, w której każdy dzień zaczynał się bardzo podobnie. Od narzekania. Na to, że trzeba było przyjść do biura, że pogoda nie taka, że ludzie w tramwaju śmierdzą, że dużo pracy, że… że… że… Po trzydziestu minutach takich „afirmacji” wszyscy zabierali się do pracy i… ta robota nie szła w ogóle. Każdy był zniechęcony, szukał wymówki. Mnie zresztą też wszystko, za co się brałam, leciało z rąk. Co ciekawe przyszłam do tej pracy z nadzieją na zmianę, a wpadłam w bardzo podobny sosik jak w poprzedniej – niestrawny.

NEGATYWNE MYŚLENIE TO ZABÓJSTWO DLA KREATYWNOŚCI

Mówią, że to, na czym się skupiasz, rośnie. Jeśli więc skupiasz się na negatywach, nic dziwnego, że wydają Ci się one mnożyć. Bardzo podobnie jest z osobami w Twoim towarzystwie. Jestem pewna, że w swoim życiu niejeden raz słyszałaś o sile networkingu, o tym, jakimi ludźmi się powinnaś otaczać, że jeśli chcesz latać z orłami, to nie taplaj się z kaczkami…

Niestety teoria sobie, a życie często nie jest jedynie czarno-białe. Dlatego warto naprawdę dobrze dobierać sobie towarzystwo, nawet za cenę bycia samotnym przez chwilę. To nie jest łatwe, bo my, ludzie, jesteśmy zwierzętami stadnymi, co by nie mówić. I kiedy czujemy, że nie pasujemy nigdzie, nie jest nam dobrze.

Zastanów się przez chwilę, jak wyglądają rozmowy, które prowadzisz w najbliższym gronie. Czy są to narzekania na codzienność? Czy może próby szukania wyjścia z trudnej sytuacji? Jakie wiadomości dopuszczasz do siebie na co dzień? Kiedy wybuchła pandemia, a potem wojna na Ukrainie, zalała nas fala potwornych wiadomości. I o ile od negatywnych informacji w sieci możesz się odciąć, o tyle od ludzi, którzy wciąż sączą Ci do ucha wieści czy snują katastroficzne wizje, jest znacznie trudniej.

TO SAMO DOTYCZY BIZNESU

Możesz kisić się w grupie osób, które będą narzekać na brak klientów, na dumpingowe ceny, na inflację, na rosnące stopy procentowe, na wahania na rynku (mogę wymieniać tu bardzo długo) i coraz bardziej się stresować tym, co będzie dalej. 

A możesz wyjść do ludzi, którzy szukają rozwiązań, którym chce się działać, którzy potrafią inspirować innych i dla których Ty będziesz inspiracją. Szukaj silnych osobowości, które pomogą Ci podnieść się w trudnych sytuacjach – uwierz mi, od razu poczujesz się lepiej. 

Mam ogromne szczęście spotykać na swojej drodze takie osoby. Pewne siebie, silne, wrażliwe, które nie boją się iść pod prąd. Które nie tylko są liderami dla innych, ale też potrafią zmotywować do działania, przekierować złe myśli na inne tory, a kiedy trzeba, poklepać po plecach. Nie za długo, bo działanie czeka. Osoby, które wybrały dla siebie ścieżkę „fighterów”.

Tak, dobrze usłyszałaś: wybrały. Bo każdy miewa w życiu słabsze momenty. Poddać się jest najłatwiej. Nie każdy jednak ma w sobie tyle odwagi, by walczyć mimo przeciwności losu. Dlatego dobrze mieć w swoim gronie osoby, które to potrafią. I które mogą Cię zarazić tym samym 😉

A teraz zatrzymaj się na chwilę… Jakim typem jesteś? Z kim chcesz przebywać?

Odpowiedź znajdziesz w sobie.

 

 


Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię freelance, zamiana etatu na własną działalność, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:

Odwiedź moją stronę www.karolinabrzuchalska.pl.

Polub mój fanpage na FB.

Obserwuj mój profil na Instagramie.

I na LinkedIn.

Bardzo polecam Ci też moje podcasty: Co we freelansie piszczy, Jak dobrze zacząć oraz Freelance bez cenzury.

Jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz też do mnie napisać >> KLIKAJĄC TUTAJ

Karolina