„Nie mów ludziom, że będą musieli ciężko pracować, jeśli chcą osiągnąć swój cel. Nie będą chcieli cię słuchać”. To autentyczne słowa, które usłyszałam kilka miesięcy temu. Szykowałam się akurat do wypuszczenia nowej edycji kursu „Gdzie ci klienci” i rozpisywałam plan działania. Zakładał wiele pracy. Oczywiście moją pierwszą reakcją na te słowa to było oburzenie. Jak to nie mówić, że trzeba pracować? To jak mają osiągnąć swój cel? To co sobie założyli? Chcesz wiedzieć jak? No to posłuchaj…

Wolisz słuchać niż czytać? Wybieraj 🙂

Niezależnie od tego, co jest Twoim celem, musisz wiedzieć jedno. Praca Cię nie ominie. Mniej lub bardziej intensywna, ale zawsze.

Chcesz przejść z etatu na własną działalność?

Chcesz rozwinąć firmę, którą już prowadzisz?

Chcesz zmienić coś w swoich działaniach?

Chcesz wypuścić na rynek nowy produkt?

Albo usługę?

Będzie to wymagało od Ciebie pewnego rodzaju wysiłku. To jednak, jak dużego zależy wyłącznie od Ciebie. Serio.

ŻEBY OSIĄGNĄĆ SWÓJ CEL, NIEKONIECZNIE TRZEBA PRACOWAĆ OD RANA DO NOCY

Kiedy zakładałam swoją działalność, nastawiona byłam na naprawdę ciężką pracę. Byłam na to przygotowana. Nie protestowałam, nie narzekałam. Założyłam, że będę musiała poświęcić swój czas (nawet kosztem spotkań ze znajomymi, czasem dla rodziny czy czasem na sen), by osiągnąć to, co sobie założyłam.

Dlaczego? Ponieważ nie miałam pieniędzy na inwestycje. Żadnych. A skoro nie miałam pieniędzy, oczywiste dla mnie było, że trzeba będzie sięgnąć po tę drugą walutę – czas.

Czas na poszukiwanie informacji.

Czas na nauczenie się wielu rzeczy samodzielnie.

Czas na przetestowanie tego, co już się nauczyłam.

Czas na wdrożenie tych rzeczy w życie.

I czas na poprawki, ponieważ nie zawsze wszystko szło jak po maśle.

I tak dzióbałam tę swoją wiedzę wieczorami, czasem nocami. Sprawdzałam rankingi, testowałam polecane aplikacje, wdrażałam w życie strategie, których nauczyłam się na bezpłatnych kursach i zastanawiałam się, jak poszerzyć tę wiedzę.

Prawda jest taka, że w sieci znajdziesz mnóstwo informacji na każdy temat. I do wielu rzeczy jesteś w stanie dojść samodzielnie. Wymaga to jednak czego? Tak, dobrze zgadłaś, czasu.

Tyle tylko, że nawet jeśli poświęcisz już ten czas, to może się wkrótce okazać, że to nie wystarczy. Nikt bowiem nie poda Ci całej swojej wiedzy na tacy, jeśli mu za to nie zapłacisz. I to jest zupełnie naturalne. W końcu po to trenerzy, coachowie, eksperci prowadzą kursy czy warsztaty, by na nich zarabiać. Oczywiście sporo z nich realizuje również swoją misję i chęć pomagania innym, ale nie dadzą rady zrobić tego, jeśli nie będą mieli środków.

JEŚLI NIE MOŻESZ ZAINWESTOWAĆ CZASU, ZAINWESTUJ PIENIĄDZE

Może się jednak zdarzyć, że Ty wcale nie masz tego czasu. Że nie możesz poświęcić długich miesięcy na płynne przejście z etatu na własną działalność, czy na samodzielny rozwój produktu. Że czas jest dla Ciebie towarem deficytowym.

Masz jednak środki na to, by zapłacić specjaliście za jego wsparcie.

Możesz więc zatrudnić stratega biznesu, by pomógł Ci poukładać wszystko w Twojej firmie.

Możesz zatrudnić coacha, by poukładał Ci pewne rzeczy w głowie i pomógł zmienić przekonania.

Możesz zatrudnić mentora, by wyznaczył Ci ścieżkę, którą chcesz kroczyć i towarzyszył Ci w tej podróży, udzielając wskazówek i wspierając w działaniu.

Możesz wreszcie zatrudnić writualną asystentkę, grafika, copywritera czy transkrybenta, by pomogli Ci przygotować i wypuścić na rynek nowy produkt.

Ten sposób – inwestycja we wsparcie specjalistów – jest według mnie dużo lepszy, jeśli chcesz szybko osiągnąć swój cel. Działając samodzielnie, poznajesz proces, uczysz się wszystkiego krok po kroku, poświęcasz jednak swój czas. Czasem naprawdę bardzo dużo czasu.

Kiedy zainwestujesz pieniądze, może się okazać, że w kilka tygodni osiągniesz to, do czego samodzielnie dochodziłabyś przez lata. Serio tak jest. Kiedy kilkanaście miesięcy temu zaczęłam pracować ze strategiem biznesu, Agatą Limanówką, przed naszą pierwszą sesją przygotowałam się do rozmowy bardzo dobrze. Spisałam wszystkie produkty, usługi, moje założenia, wizję, jaką miałam na siebie i firmę, i wysłałam to do Agaty. Kiedy po dwóch tygodniach spotkałyśmy się na sesji, przedstawiła mi plan działania.

Ten plan mnie jednak wcale nie zaskoczył. Zdążyłam go wymyślić sama. Co w takim razie było takiego zaskakującego? Ano to, że Agata w ciągu dwóch tygodni doszła do wniosków, do których ja dochodziłam pół roku.

CZY STAĆ CIĘ NA SAMODZIELNE OSIĄGANIE CELU?

I teraz zastanów się, czy stać Cię na to, by tyle czekać. By inwestować czas swój, Twoich dzieci, znajomych, rodziny, by miesiącami dochodzić do efektów, które nie zawsze będą dla Ciebie zadowalające? Założę się, że niekoniecznie.

Dla osób, które chcą przejść z etatu na własną działalność, które chcą wystartować ze swoją firmą, ale nie wiedzą, jak to zrobić i potrzebują planu, stworzyłam program mentoringowy. Wspieram w nim kobiety w drodze do realizacji ich celu – własnej firmy online.

Własna firma wymaga bowiem nie tylko chęci i pracy nad nią. Wymaga też wiedzy o tym, jak dobrze zaplanować swoje działania. Jak zorganizować pracę zdalną. Jakich błędów nie popełniać, jeśli już podejmiesz decyzję o tym, że tak, chcesz spróbować.

Przeszłam tę ścieżkę. Opisałam ją (i plan działania samodzielnego) w książce „Rzuciłam pracę i co dalej”. A teraz wspieram kobiety, które chcą do celu dotrzeć szybciej.

Rozwój wymaga inwestycji. Do wyboru masz dwie waluty: czas albo pieniądze. Zastanów się, którą z nich chcesz zainwestować 🙂

Z tą myślą Cię zostawiam. Do następnego tygodnia.

Ale, ale… w zasadzie zaczęłam nagrywać ten odcinek, przewidując nieco inną końcówkę dla niego. Jak to jednak często u mnie bywa, słowa i myśli wyrwały się spod kontroli w związku z tym, nie wspomniałam Ci o webinarze, który dziś organizuję – poniekąd jego temat jest pokrewny, ponieważ będę mówić o błędach w organizacji pracy zdalnej. A jestem pewna, że akurat na popełnianie błędów Cię nie stać. Dlatego jeśli chcesz posłuchać, co jest nie tak z tą magią checklisty i jak lepiej osiągać swój cel, zapraszam Cię dziś o 20:30 na spotkanie. Link do zapisów znajdziesz w BIO. Do zobaczenia!

 


Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię praca Wirtualnej Asystentki, praca na freelansie, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:

Strona KarolinaBrzuchalska.pl

Polub mój fanpage na FB

Obserwuj mój profil na Instagramie

I na LinkedIn też 

Bardzo polecam Ci też moje podcasty: Co we freelansie piszczy, Jak dobrze zacząć oraz Freelance bez cenzury.

Zawsze też możesz do mnie napisać, jeśli masz jakieś pytanie >> KLIKAJĄC TUTAJ

Karolina