JAK ROZWIJAĆ SIĘ W ZAWODZIE WIRTUALNEJ ASYSTENTKI
PIĘĆ SPOSOBÓW NA ZDOBYWANIE WIEDZY
Możesz być artystą lub rzemieślnikiem, wirtuozem słowa lub zwykłym klepaczem słów, Wirtualną Asystentką, o którą będą się bili przedsiębiorcy lub po prostu wsparciem dla biznesu. To, którą opcję wybierzesz, zależy w dużej mierze od Ciebie. Pocieszające, że poza drobnymi wyjątkami nikt nie urodził się doskonały. Żeby rzeczywiście dojść do momentu, kiedy to klienci będą pukali do Twoich drzwi, a nie Ty będziesz się za nimi nerwowo rozglądać, trzeba lat pracy, nauki i doświadczenia. Dziś podam Ci pięć najlepszych, moim zdaniem, sposobów na zdobywanie wiedzy i rozwój Wirtualnej Asystentki.
Poznałam w życiu wiele osób, które skończyły studia i wciąż bazują jedynie na tej wiedzy, którą stamtąd wyniosły. Nie czują potrzeby rozwoju, dokształcania się, czy nawet zmiany zawodu. Wystarcza im to, co przyswoiły przez te kilka lat pracy (lub ewentualnie kilka następnych przy wdrożeniu do zawodu). Patrzę na nie jak na zjawisko, ponieważ nieustanny rozwój jest dla mnie osobiście jak powietrze. Co więcej, praca, którą wybrałam, wymaga wręcz ciągłego dokształcania się, rozwijania, poznawania nowych narzędzi, szukania możliwości. Czasem przypomina nieco rozwiązywanie zagadki, a ja od dziecka uwielbiałam kryminały i książki detektywistyczne. Kiedy natrafiam na problem, nie daje mi on spać. Przekopuję się przez znajome sposoby, szukam rozwiązań w sieci, dręczę zagraniczne fora dopóty, dopóki nie znajdę rozwiązania. Często pytam też innych, bardziej biegłych w danej kwestii, osób. Ponieważ ciągły rozwój po prostu jest wpisany w mój zawód.
Rozwiązywanie skomplikowanej zagadki
Nie ma moim zdaniem lepszego sposobu na naukę niż doświadczenie i dochodzenie do wiedzy poprzez rozwiązywanie mniej lub bardziej skomplikowanego case’u. Oczywiście im bardziej zagmatwany problem, im trudniejsza droga, tym więcej się nauczysz. Poszukiwanie rozwiązania może być fascynującą przygodą. Wypróbowywanie różnych sposobów, czy narzędzi poszerza nasze horyzonty – uczymy się przez eksperymentowanie i właśnie w ten sposób najlepiej zapamiętujemy.
Szkolenia i warsztaty
Kolejna, prostsza, metoda to szkolenia i warsztaty, czyli nauka od tych, którzy już wiedzę posiadają. I tutaj bardzo dobrze by było, gdyby posiadali również praktykę, nie tylko teorię. Na szczęście obecnie niemal każda oferta szkolenia w obszarze wirtualnej asysty (ale nie tylko) kierowana jest do nas przez praktyków zawodu. I przyznam szczerze, dla mnie w tym momencie nie ma znaczenia, jakie wykształcenie ma osoba, od której mam się uczyć. Stokroć bardziej wolę, by na swojej dziedzinie zęby zjadła i przekazała mi tę wiedzę w pigułce, niż serwowała masę teoretycznych treści. W tym wypadku powiedzenie „Szewc bez butów chodzi” kompletnie się nie sprawdza! On musi mieć najbardziej zajebiste buty ze wszystkich.
Co jednak bardzo ważne, wszelkie szkolenia i warsztaty przekazują wiedzę w pigułce, skondensowaną do maksimum, a to po naszej stronie leży rozwijanie umiejętności. Dlatego jeśli zależy Ci na zaawansowanym wsparciu, pomyśl o metodzie trzeciej, jaką jest:
Mentoring (zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych)
Co to takiego w ogóle jest ten mentoring, kim jest mentor i dlaczego ta metoda się sprawdza. Tak naprawdę Twoim mentorem może być każdy, kto przeszedł już ścieżkę, którą podążasz. Zna jej zakręty, wie, w którym miejscu jest bardziej grząsko i trzeba uważać. Gdzie należy się schylić, bo gałęzie wiszą niebezpiecznie nad Twoją głową, a w którym miejscu można iść wyprostowanym, zrelaksowanym i na pełnym luzie.
Jeśli więc szukasz wsparcia, takiego do pewnego stopnia poprowadzenia za rękę, wprowadzenia do zawodu, czy sposobu na zrobienie kolejnego kroku, przeskoczenia na kolejny level – pomyśl o mentoringu. Mentorów możesz mieć kilku. Bardzo prawdopodobne, że będą się oni zmieniać w Twoim życiu zawodowym, w zależności od tempa Twojego rozwoju. Warto jednak uczyć się od kogoś, kto wie, z jakimi problemami się zmagasz i konsultować z nim rozwiązania.
Współpraca z inną osobą
Jest to pewna forma mentoringu – pracujesz z osobą, która już działa aktywnie w zawodzie, robi to, do czego Ty dążysz. Uczysz się od niej poprzez praktykę. Obserwujesz, wykonujesz pod jej okiem zadania i masz pewność, że w razie wpadki podpowie Ci, co dalej. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które boją się działać samodzielnie, wolą mieć nad sobą „nadzór” i komfort tego, że ktoś je sprawdzi. Czasem pracują tak przez całe życie, a czasem po zdobyciu odpowiednich szlifów idą samodzielnie dalej.
Mastermind
Ostatnim ze sposobów, o których chciałabym dziś wspomnieć, są mastermindy. Co to takiego? Jedną z ciekawszych definicji, jakie znalazłam to ta, która mówi, że mastermind jest sposobem na samotność przedsiębiorcy. Bardzo często w biznesie zmagamy się z wieloma problemami, szukamy rozwiązań, chcemy zrealizować jakiś cel. Jako osoby prowadzące jednoosobowe działalności, często nie mamy nikogo, z kim moglibyśmy przegadać nasze problemy czy pomysły.
I tu z pomocą przychodzi grupa mastermindowa, czyli grupa osób, która wspiera się wzajemnie w rozwoju. Grupa osób, z którą możemy przegadać nasze pomysły, poszukać rozwiązań. Bardzo ważne jest, by znalazły się w niej osoby na podobnym poziomie rozwoju działalności. O tym, że muszą mieć do siebie pełne zaufanie, to już raczej nie muszę wspominać 😉
Na mastermindach możecie omawiać swoje pomysły na biznes, rozwój, produkt, ale także sposoby wprowadzenia ich w życie. To właśnie tam po raz pierwszy najczęściej opowiadasz głośno o tym, co Ci w duszy gra. A Twoi mastermindowi partnerzy są w stanie podpowiedzieć Ci, co robić dalej lub… jakie wrażenie wywarł na nich Twój produkt.
Idź własną drogą
Niezależnie od tego, którą ścieżkę rozwoju wybierzesz, pomyśl o korzyściach, jakie Ci ona daje. Jedni wolą uczyć się w grupie, inni w samotności. Dopasuj tę drogę do siebie, swojej osobowości, ale nie bój się testowania. Może Ci się na przykład wydawać, że mastermind czy mentoring nie jest dla Ciebie, a potem okaże się, że to jedna z najlepszych form, jakie mogłaś wybrać
A może już masz swoje doświadczenia i przemyślenia w tej kwestii? Daj mi znać, która z tych form najlepiej Ci się sprawdza?
Dziękuję Ci, że poświęciłaś swój czas na przeczytanie i/lub przesłuchanie tego tekstu. Jeśli interesuje Cię praca Wirtualnej Asystentki, praca na freelansie, skuteczny home office i skalowanie biznesu – pozostańmy w kontakcie:
Polub mój fanpage na FB
Obserwuj mój profil na Instagramie
Zawsze też możesz do mnie napisać, jeśli masz jakieś pytanie >> KLIKAJĄC TUTAJ
Karolina